Analist Investitii

Permanent contract|Bucuresti|Others

BRD
Bucuresti, Romania Permanent contract Others

Misiune

Responsabilitati principale:

1.Responsabil cu intocmirea si colectarea de date statistice si rapoarte de analiza privind evolutia macroeconomica a tarilor in care fondurile de investitii investesc precum si a pietelor monetare si instrumentelor cu venit fix, precum si a celei de capital, in scopul fundamentarii deciziilor investitionale de catre administratorii de fond
2.Urmarirea fluxului de stiri relevante pentru activele din portofoliu, mentinerea unei baze de date si arhivarea acestora cu scopul de a putea realiza o alerta rapida a administratorilor de fond
3.Participarea la conferinte privind emitentii din portofoliul fondurilor administrate sau eventuale potentiale investitii si intocmirea de prezentari continand informatiile relevante obtinute
4.Analizarea periodica a situaţiilor financiare ale societaţilor din portofoliile fondurilor, in scopul identificarii riscurilor si beneficiilor pe care le presupun investitiile in instrumentele financiare in discutie
5.Utilizarea functiilor si a facilitatilor Bloomberg pentru crearea de tool-uri care sa sprijine procesul de luare a deciziilor investitionale
6.Actualizarea zilnica a fisierelor de lucru interne din Compartimentul Investitii
7.Pregatirea oricaror documente si rapoarte legate de activitatea investitionala
8.Mentinerea contactului cu institutiile implicate pe piete financiare si cu partenerii de afaceri

Profil

Cunostinte si experienta:

•Cunostinte teoretice in domeniul analizei fundamentale, cantitative si tehnice
•CunostinteIT:  MS Office, MS Outlook si a aplicatiilor aferente perimetrului monitorizat
•Limba engleza - nivel avansat

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents, regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Reference: 210010Z3
Entity: BRD
Starting date: immediate
Publication date: 2022/06/08