BI Analist Business – Reporting

Permanent contract|Bucuresti|Analytics & Business Intelligence

Bucuresti, Romania Permanent contract Analytics & Business Intelligence

Misiune

Responsabilitati

  • Realizeaza analiza de business a cerintelor de dezvoltare rapoarte ad/hoc sau cele care urmeaza a fi definite in aplicatia Tableau/; Asigura suport departamentelor de business in definirea detaliată a cerintelor de business, organizeaza workshop-uri/reununi de clarificare, transmite concluziile si identifica pasii urmatori;
  • Paricipa la identificarea solutiilor tehnice alaturi de designer-ul de solutie (dezvoltator/arhitect BI) si realizeaza documentatia specifica urmarind sa creeze livrabile de calitate: specificatia functionala si de business, planuri de teste, ghiduri de utilizare aferente noilor rapoarte dezvolate (utilizand template-urile si metodologia BI);
  • Realizeaza teste de omologare functionala a noilor rapoarte, respectiv testele de non-regresie ale aplicatiilor/functionalitatilor existente;
  • Asigura suport utilizatorilor din zona de business in cadrul testelor de acceptanta realizate de acestia;
  • Participa la estimarea efortului de analiza in cadrul proiectelor/cerintelor de reporting BI, urmareste evolutia proiectului/cerintelor si piloteaza activitatile din perimetrul sau
  • Asigura respectarea termenelor de livrare stabilite in cadrul proiectelor;
  • Change Management: asigura comunicarea catre utilizatori cu privire la noile dezvoltari realizate in aplicatia Tableau si transmiterea ghidurilor de utilizare aferente; participa la formarea utilizatorilor;

Profil

Cerinte

  • Experienta in munca de proiect, cunoasterea metodologiilor de proiect si a tipurilor de livrabile
  • Abilitatea de a analiza cerintele de business si de a intelege foarte clar nevoile utilizatorului de rapoarte
  • Capacitatea de identifica solutii eficiente de dezvoltare a raportelor
  • Abilitatea de a redacta specificatiile functionale si de business aferente rapoartelor implementate
  • Cunostinte tehnice specifice DWH (tipuri de tabele, tipuri de chei tehnice, tipuri de istorizare)
  • Capacitatea de a analiza si intelege un volum mare de date (de ordinul milioanelor/zeci de milioane) si corelatiile existente intre aceste date;
  • Experienta de minim 2 ani in lucrul cu un volum mare de date (de ordinul milioanelor/zeci de milioane)
  • Capacitatea de a analiza si intelege specificatiile functionale specifice DWH (reguli de mapare, algoritmi de calcul KPIs/atribute/clasificari)
  • Cunostinte si experinta practica in utilizarea Oracle Database SQL si/sau SAS Enterprise Guide (necesare identificarii datelor in DWH, testarii data-source-urilor)
  • Atitudine proactivă și bune abilități de comunicare si interactiune facila cu utilizatorii din departamentele e business
  • Capacitatea de a asigura suport utilizatorilor in utilizarea rapoartelor dezvoltate in Tableau;
  • Abilitati de prezentare
  • Limba engleza minim la nivel mediu.

Descriere

BI experience

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents, regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, sexual or gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Reference: 20000S92
Entity: BRD
Starting date: 2021/01/25
Publication date: 2021/01/11