Specialist Infrastructura Windows

Permanent contract|Bucuresti|IT (Information Technology)

Bucuresti, Romania Permanent contract IT (Information Technology)

Misiune

Responsabilitati:

Instaleaza, configureaza, monitorizeaza, administreaza sisteme de operare de tip Windows : 2019, 2016, 2012 R2, precum si instalare/configurare module de tip web services (IIS,Tomcat, etc.) si alte produse de tip Visual Studio, .Net Framework, etc.

Cerinta principala este de focus pe zona de Vulnerability si Patch Management, prin aplicarea de patch-uri, hardenizare, realizarea de upgrade-uri, suport in testare, tuning post upgrade, urmarire si mentinere la zi Lifecycle Management.

Asigurara nivelului de calitate, disponibilitate si securitate stipulate in conventiile de exploatare (OLA) sau in conventiile de serviciu (SLA).

Participa in proiecte care necesita arhitectura bazata pe servere Windows fizice cat si virtuale.

Profil

Cunostinte si competente necesare:
•    Disponibilitate 5 zile pe luna program decalat de la 16:00 – 24:00
•    Cunostinte avansate patching servere Windows (inclusiv lucru cu tool-uri de patching)
•    Cunostinte de patching in mediu Citrix (lucru in environment Citrix)
•    Cunostinte de patching in mediu HyperV (lucru in environment HyperV)
•    Cunostinte avansate de sisteme de operare de tip Windows server cu minim 5 ani experienta
•    Cunostinte avansate administrare/debugging sisteme Windows server
•    Cunostinte medii/avansat pe zona de hardening si security
•    Cunostinte avansate de tuning, patching, upgrade, utilizare tool-uri de administrare si monitorizare partitii si servere, monitorizare proactiva si planificare de activitati de mentenanta
•    Cunostinete de bune practici in mentinerea serverelor si sistemelor pe toate platformele: Productie, DRC si Test
•    Cunostinte de arhitecturi software si elemente de infrastructura sisteme
•    Cunostinete de analiza si interpretare loguri sisteme si raportare de indicatori de performanta sistem
•    Cunostinte specifice de programare PowerShell,Python
•    Cunostinte sisteme de virtualizare HyperV si generale de VMware
•    Cunostinte generale metodologie ITIL cu focus pe procesele de Patch Management, Vulnerability Management, Change Management, Incident si Problem Management, reprezinta un avantaj.
•    Initiativa si proactivitate, analiza si evaluarea informatiilor, capacitatea de a gasi solutii optime
•    Abilitati de comunicare, hotarare si perseverenta
•    Spririt de echipa
•    Asimilare rapida de cunostinte

Reprezinta un plus:
•    Certificarile pe zona Microsoft in perimetrul administrare/troubleshooting/security Windows servers
•    Cunostintele Broadcoam (former CA) ITCM (IT client manager), Symantec Endpoint Protection
•    Cunostintele medii/avansat MS SharePoint , Exchange, Active Directory, SCCM
•    Lucrul cu sisteme de ticketing si CMDB – CA ServiceDesk Manager sau altele
•    Notiunile de Citrix App virtualization

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents, regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Reference: 230001P0
Entity: BRD
Starting date: 2023/03/20
Publication date: 2023/01/19