Business analyst (IT)

Permanent contract|Romania|IT (Information Technology)

BRD
  • Romania
  • Permanent contract
  • IT (Information Technology)

Misiune

Responsabilitati:

  • Gestioneaza relatia cu clientul intern, asigura analiza, proiectarea, elaborarea si implementarea de noi solutii pentru cerintele de business, precum si intretinerea si optimizarea sistemelor (solutiilor) deja existente
  • Participa la:
    • testarea interna a modulelor / aplicatiilor noi sau modificate;
    • intocmirea si actualizarea documentatiei aferente aplicatiilor proiectate;
    • estimarea costurilor taskurilor aferente lui (efort, durata);
    • evaluarea solutiilor externe. Acorda asistenta pe parcursul dezvoltarii, testelor de omologare a noilor dezvoltari si a promovarii lor pe mediile de productie ale sistemului informatic (SI).
  • Participa la realizarea activitatilor de mentenanta evolutiva si corectiva a aplicatiilor:
  • Analizarea cerintelor evolutive conform metodologiei in vigoare;
  • Analizarea disfunctionalitatilor semnalate de utilizatori in exploatarea in productie a aplicatiilor, identificarea cauzelor acestora si incadrarea lor, dupa caz, in cereri de evolutie sau erori (defecte);
  • Analizarea erorilor, propunerea de solutii pentru corectarea lor, acordarea asistentei in implementarea corectiilor, urmarirea corectarii erorilor si promovarea lor in mediile de productie ale SI.

Profil

Cerintele postului:

  • Absolvent al unei facultati de profil IT: Universitatea Politehnica, Facultatea de Automatica sau ASE, Facultatea de Cibernetica
  • Experienta de minimum 3 ani in implementarea de solutii informatice bancare si intretinerea lor
  • Cunoasterea metodelor de analiza si sinteza in domeniul informatic
  • Cunostinte informatice: SO Windows, AIX, BD Informix/Oracle
  • Cunostinte avansate si experienta  cu aplicatiile Java si solutii web based
  • Cunostinte foarte bune in utilizarea produselor Microsoft Office
  • Cunostinte de utilizare a Jira, Confluence
  • Cunoaterea limbii engleze cel putin la nivel mediu
  • Orientare spre rezultate, flexibilitate si capacitatea de a lucra atat autonom cat si in echipa
  • Foarte bune abilitati de comunicare si intelegere a obiectivelor de business.

Evoluţie

Te bucuri de un pachet de beneficii complex al unuia din cei mai buni angajatori:

- Mod de lucru hibrid si program flexibil
- Un mediu de lucru multinational si multicultural cu oportunitati de dezvoltare
- Colaborare intr-un mediu profesionist, cu o echipa de specialisti care lucreaza cu tehnologii foarte noi
- Pachet de beneficii competitiv: tichete de masa in valoare de 30 de lei, prima anuala de un salariu de baza, bonus de performanta, prime de sarbatori, conditii bancare preferentiale, contributie la pilonul 3 de pensii, programe de dezvoltare profesionala si personala, abonament medical in sistemul privat de sanatate, discounturi la diversi parteneri si multe altele

BRD se angajeaza sa promoveze diversitatea, echitatea si incluziunea. Suntem mandri sa oferim un mediu de lucru unde diversitatea de medii, culturi, idei si experiente stimuleaza inovatia si creativitatea.
Indiferent de identitate, candidatura si competentele tale vor fi analizate in mod obiectiv si echitabil. BRD este un angajator cu sanse egale, oferind oportunitati de cariera candidatilor si angajatilor, indiferent de gen, varsta, orientare sexuala, dizabilitati, religie, sau orice alta caracteristica individuala.

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents, regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Reference: 240003M0
Entity: BRD
Starting date: immediate
Publication date: 2024/04/30