IFRS Specialist - Sogelease

Permanent contract|Romania|Finance

BRD
  • Romania
  • Permanent contract
  • Finance

Echipa Contabilitate - cauta un nou coleg/colega pentru ocuparea postului  de  IFRS Specialist cu durata nedeterminata.

In aceasta pozitie, responsabilitatile principale vor fi urmatoarele :

  • Sa ai cunostinte aprofundate de IFRS si raportari prudentiale BNR
  • Sa participi la procesul de implementare a politicilor IFRS si a aplicatiilor utilizate pentru tratamentele IFRS
  • Sa participi la intocmirea diverselor raportari catre Grup, BNR si Ministerul de Finante;
  • Sa colaborezi cu diverse departamente in vederea realizarii raportarilor lunare ;
  • Sa faci propuneri pentru imbunatatirea si automatizarea procesului de raportare financiara ;
  • Sa oferi diverse opinii contabile cu privire la diverse spete ce pot aparea in activitatea curenta a companiei
  • Sa partici la noile proiecte si sa-ti asumi sarcinile alocate in cadrul acestor proiecte
  • Sa efectuezi reconcilieri lunare de cont pentru conturile alocate, procese de inchidere lunare, trimestriale si anuale in timp util pentru a te asigura ca datele sunt complete si exacte ;
  • Sa sprijini  procesul de inchidere de la sfarsitul lunii si de la sfarsitul anului conform procedurilor locale si de grup pentru a respecta termenele limita ;
  • Sa analizezi si sa implementezi monografii contabile
  • Sa oferi sprijin in timpul auditului financiar anual, al procesului de inventariere anuala si in orice alta situatie care ar putea fi necesara ;
  • Sa urmaresti reglementarile standard privind legile contabile, precum si procedurile interne ale companiei ;
  • Sa asiguri conformitatea legala si de reglementare cu legile locale, legile contabile si alte standarde aplicabile pentru a proteja compania de potentiale riscuri de incompatibilitate.

Cunostintele si experienta ta ne intereseaza si este important sa stii ce cautam :

  • Studii superioare economice finalizate;
  • Experienta minim un an pe o pozitie similara ;
  • Cunostinte de IFRS ;
  •  Limba Engleza – nivel mediu ;
  •  Cunostinte bune de Excel;
  •  Experienta anterioara intr-o banca sau intr-un IFN constituie avantaj;
  •  Cunostintele de SQL constituie un avantaj.

Iar daca in plus ai aceste competente si calitati:

  • Simt practic si abilitati de organizare
  • Abilitatea de a lucra in echipa
  • Autonomie
  • Abilitati de comunicare si capacitate de convingere
  • Proactivitate
  • Dorinta de a evolua profesional

...noi vrem sa detaliem aceasta provocare cat mai curand!

Evoluţie

TE BUCURI DE UN PACHET DE BENEFICII COMPLEX AL UNUIA DIN CEI MAI BUNI ANGAJATORI

  • Mod de lucru hibrid si program flexibil
  • Un mediu de lucru multinational si multicultural cu oportunitati de dezvoltare
  • Colaborare intr-un mediu profesionist, cu o echipa de specialisti care lucreaza cu tehnologii foarte noi
  • Pachet de beneficii competitiv: tichete de masa in valoare de 30 de lei, prima anuala de un salariu de baza, bonus de performanta, prime de sarbatori, conditii bancare preferentiale, contributie la pilonul 3 de pensii, programe de dezvoltare profesionala si personala, abonament medical in sistemul privat de sanatate, discounturi la diversi parteneri si multe altele

În BRD Sogelease IFN, acțiunile noastre zilnice se bazează pe principiul egalității de șanse și tratament. Ne angajăm să promovăm diversitatea și incluziunea la locul de muncă, să acceptăm diferențele fiecărui individ, reflectând diversitatea clienților noștri și societatea în care operăm. Diversitatea și incluziunea la locul de muncă duce la un viitor mai bun și durabil prin soluții responsabile și inovatoare.

Toți angajații sunt tratați cu demnitate și respect. BRD Sogelease IFN nu discriminează niciun angajat sau solicitant în funcție de sex, orientare sexuală, caracteristici genetice, vârstă, apartenență sexuală, rasă, culoare, limbă, religie, alegere politică, origine socială, handicap, statut sau responsabilitate familială, afiliere sau comerț activitatea sindicală sau orice altă caracteristică protejată de legile și reglementările aplicabile.

We are an equal opportunities employer and we are proud to make diversity a strength for our company. Societe Generale is committed to recognizing and promoting all talents, regardless of their beliefs, age, disability, parental status, ethnic origin, nationality, gender identity, sexual orientation, membership of a political, religious, trade union or minority organisation, or any other characteristic that could be subject to discrimination.

Reference: 23000X2C
Entity: BRD
Starting date: immediate
Publication date: 2024/04/05